bozik

Македонија

Али Ахмети им го честита Божиќ на православните верници

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати честитка до сите православни верници по повод најголемиот христијански празник Божиќ. -Посакувам овој Божиќ да донесе
Македонија

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божиќ

А1он
Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во
Македонија

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

А1он
Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно
Македонија

„Бадникови поворки“: Околностите не дозволуваат Божикна манифестација, но од домовите да ја пееме Божикната песна

А1он
На 6 јануари напладне каде и да се наоѓате на планетата Земја, запрете за миг и помолете се за подобра година за сите, апелира Здружението
Македонија

Света божиќна литургија во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

А1он
Традиционално, централната прослава по повод христијанскиот празник Божиќ според грегоријанскиот календар, се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде се одржа божиќна
Свет

Католиците и дел од православните христијани вечер го празнуваат Бадник, во пресрет на Божик

А1он
Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус
Македонија

Божиќна честитка на бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов

А1он
Бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов упати честитка по повод празникот Божик, што задутре го слават граѓаните со католичка вероисповед. – Една приказна сместена
Македонија

ВИДЕО: На Бадник 2021 во Скопје – кум проф. д-р Никола Пановски, а здравичар проф. д-р Миодраг Врчаковски

А1он
Традицијата на бадникувањето во Скопје продолжува и покрај ситуацијата со коронавирусот, водејќи сметка за сите заштитни мерки и протоколи, соопшти денеска Одборот за традиционална прослава
Свет

Kонте бара ЕУ да ги усогласи правилата за прославата на Божиќ и за скијачките центри

А1он
Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја повика Европската унија да ги усогласи правилата во врска со Божиќните празници и користењето на скијачките објекти, имајќи ја предвид