Али Ахмети им го честита Божиќ на православните верници

Од:

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати честитка до сите православни верници по повод најголемиот христијански празник Божиќ.

-Посакувам овој Божиќ да донесе благосостојба и мир во сите семејства што слават и благословениот дух на овој празник да ги допре сите луѓе, изразувајќи желби за посветла иднина за сите нас заедно. Ја користам оваа прилика да истакнам дека Божиќ е токму моментот кога преовладува солидарноста со оние на кои им е потребна помош и духот да се биде едно со оние што бараат надеж, кулминира. Затоа верувам и сум оптимист дека 2021 година ќе биде една година што ќе тече во оваа насока и под овој дух, пишува во честитката Ахмети.

Божиќ, наведува лидерот на ДУИ во честитката, ги обединува семејствата како еден од основните елементи на општеството и ги приближува сите луѓе едни кон други преку вербата во Бога, а истовремено потсетува на благословот што разликите не обединуваат и не прават побогати.

-Изразувајќи ги искрени честитки до секој од вас и вашите семејства, се надевам дека овогодишната прослава на Божиќ ќе ви донесе добро здравје во вашите домови. Имајте убав празник пријатели, честито, пишува во честитката од Ахмети.

Би можело да ве интересира

Николоски: ДУИ се враќа на корените, во 2001 година тие стартуваа како зелена партија од планините на Македонија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: ДУИ го прослави својот 19 роденден и најави „Зелена агенда“

Заев: ДУИ во сабота ќе соопшти убава работа за државата

Ана Ололовска

Груби доби казна од 500 евра како домаќин на прославата, не одговара на прашањата дали ќе поднесе оставка

Маја Илиевска-Пачемска

Архиепископот Стефан: Пандемијата ни докажа колку човекот е немоќен, луѓето заборавија да веруваат во Бога и да ги љубат ближните

Жарко Настоски

Ахмети му честита на Бајден откако Конгресот му ја потврди победата на претседателските избори

Жарко Настоски