avganistan. talibanci

Свет

САД и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

А1он
Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата. Според извори на западни медиуми,
Свет

Русија подготвена да помогне за разговорите меѓу САД и талибанците

А1он
Москва ќе вложи напори да помогне за продолжување на разговорите меѓу САД и талибанското радикално движење што е можно поскоро, изјави специјалниот пратеник на претседателот
Свет

Во напад на талибанците во Авганистан убиени 25 провладини војници

А1он
Најмалку 25 лица загинаа во напад на талибанците врз провладините сили во провинцијата Баглан, северен Авганистан, соопштија авганистанските власти. Шефот на округот Фазелудин Муради изјави