avganistan. talibanci

Свет

ВИДЕО: Талибанците незапирливо напредуваат кон Кабул, Авганистан е во хаос

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика талибанците веднаш да ја прекинат офанзивата во Авганистан и предупреди дека „Авганистан излегува од контрола“. – Ова
Свет

Талибанците зазедоа четврти покраински главен град во Авганистан

А1он
Талибанците денеска ја презедоа контролата врз уште еден провинциски главен град во Авганистан, изјави авганистански официјален претставник. Според Мохамад Нор Рахмани, шеф на советот на
Свет

Талибанците презедоа одговорност за нападот на домот на министерот, во Кабул нови експлозии

А1он
Талибанците презедоа одговорност за синоќешниот напад на резиденцијата на актуелниот авганистански министер за одбрана во Кабул, во кој осум лица загинаа, а над 20 се
Свет

САД извршија воздушни напади врз талибанците за поддршка на Авганистан

А1он
Соединетите Американски Држави извршија воздушни напади за поддршка на авганистанската влада која е под притисок на талибанците додека странските сили предводени од САД се повлекуваат
Свет

Талибанците го отфрлија предлогот на Ашраф Гани за нови избори

А1он
Талибанците го отфрлија предлогот на авганистанскиот претседател Ашраф Гани за одржување избори подоцна оваа година по повеќемесечни мировни преговори меѓу двете завојувани страни, кои досега
Свет

Авганистанската Влада и Талибанците постигнаа прелиминарен договор

А1он
Владата на Авганистан и претставниците на талибанското движење постигнаа прелиминарен договор за продолжување на мировните преговори, што е првиот документ потпишан од двете завојувани страни
Свет

Племенското собрание во Авганистан одобри ослободување на 400 талибанци од затвор

А1он
Лоја Џирга, големо собрание на племенски старешини на авганистанскиот народ, кое брои околу 3.000 делегати, денеска донесе одлука да ослободи 400 од талибанските борци од
Свет

Талибанците се одговорни за 2.800 напади од потпишувањето на примирјето

А1он
Припадниците на радикалното движење на талибанците презедоа одговорност за повеќе од 2.800 напади откако е потпишан Мировниот договор со САД, изјави портпаролот на авганистанскиот Совет