Племенското собрание во Авганистан одобри ослободување на 400 талибанци од затвор

Од:

Лоја Џирга, големо собрание на племенски старешини на авганистанскиот народ, кое брои околу 3.000 делегати, денеска донесе одлука да ослободи 400 од талибанските борци од затвор.

Со тоа се отвора патот за почеток на мировните преговори во Авганистан, се вели во соопштението на тоа тело.

Авганистанската Влада ја свика Лоја Џирга во Кабул во петокот да донесе одлука за судбината на стотици притвореници на талибанците, чие ослободување го условуваа од движењето талибанците за да започнат мировни преговори со Владата. з

Би можело да ве интересира

И покрај преговорите во Авганистан секој ден се гине, девет нови жртви на талибански напад

Ана Ололовска

Талибанците не сакаат да се согласат на договор со авганистанската Влада, војната продолжува

Ана Ололовска

Во воздушни напади во Авганистан загинаа 24 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 12 цивили загинаа во двоен воздушен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Американската амбасада во Кабул предупредува на екстремистички напади врз жени

Ана Ололовска

Претставници на авганистанската Влада и на талибанците на први директни разговори во Доха

Ана Ололовска