САД и талибанците се пред примирје, тврди американски претставник

Од:

Висок американски претставник изјави денеска дека САД и талибанците се близу до мировен договор што ќе стапи на сила „многу брзо“. Според него тоа ќе обезбеди повлекување на американските сили од Авганистан.

Според извор на американски медиуми, договорот за „седумдневно намалување на насилствата“ ќе биде на сила 10 дена по старт на меѓуавганистански преговори.

Тој вели дека договорот „е многу детален“ и се однесува за целата држава вклучително и за авганистанските сили за безбедност.

Информацијата е објавена по денешните средби на американскиот државен секретар Мајк Помпео и министерот за одбрана Марк Еспер со авганистанскиот претседател Ашраф Гани на маргините на Минхенскиот форум за безбедност.

Би можело да ве интересира

Њујорк тајмс: Коронавирусот во Њујорк бил донесен од Европа

А1он

Американска помош од заштитни средства за албанските бели мантили

А1он

Федералните резерви на САД обезбедија 2,3 трилиони долари за поддршка на економијата

А1он

Уште 6,6 милиони Американци бараат надомест за невработеност

А1он

Почина Линда Трип која ја откри аферата на Клинтон и Левински

Ана Ололовска

Пет ракети погодија американска база во Авганистан

Ана Ололовска