Во напад на талибанците во Авганистан убиени 25 провладини војници

Од:

Најмалку 25 лица загинаа во напад на талибанците врз провладините сили во провинцијата Баглан, северен Авганистан, соопштија авганистанските власти.

Шефот на округот Фазелудин Муради изјави дека најмалку осум провладини војници биле повредени во нападот на талибанците, кој траел повеќе часови.

Талибанците се уште не ја презедоа одговорноста за нападот. Како што пренесуваат медиумите, оваа бунтовничка група во последно време ја засили офанзивата против авганистанските безбедносни сили.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Авганистанките излегоа на протест, талибанците ги растераа со водени топови

Катерина Ѓуровски

Талибанците им забранија на жените да работат во невладини организации

Талибанците им забранија на жените да посетуваат универзитети

Талибанците им забранија на Авганистанките да одат во забавни паркови

ОН ги повикуваат талибанците да ги ослободат приведените активисти за правата на жените

Една година подоцна, ЕУ ги критикува Талибанците за злоставување на авганистански жени и девојчиња