САД и Талибанците преговараат за седумдневно прекинување на насилствата

Од:

Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата.

Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан овој месец, ако Талибанците драстично ги намалат своите насилни активности и на крајот би можеле да доведат до повлекување на американската војска од Авганистан.

“САД и Талибанците преговараа за седумдневно намалување на насилствата”, изјави Еспер на прес-конференција во седиштето на НАТО во Брисел.

“Се консултирав со сојузниците денеска за овој предлог и имавме серија продуктивни билатерални и заеднички состаноци на патот кон остварување на тој потег”, додаде тој.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани во вторникот изјави дека американскиот министер за надворешни работи Мајк Помпео му истакнал дека е постигнат „значителен напредок“ во преговорите за Вашингтон и Талибанците.

Тие преговори беа делумно запрени со барањето на САД, Талибанците да го прекинат насилството како предуслов за повлекување на САД.

Околу 13.000 американски војници се во Авганистан, како и илјадници персонал на НАТО, осумнаесет години откако коалицијата предводена од САД ја нападна земјата по терористичкиот напад на 11 септември 2001 година.

Би можело да ве интересира

Трамп: Не очекуваат најтешки недели

Ана Ололовска

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

А1он

Расте бројот на заразени морнари на носачот Теодор Рузвелт

А1он

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп нема да носи заштитна маска и покрај здравствените препораки

Ана Ололовска

Трамп го смени главниот разузнавач кој ја водеше истрагата за неговото отповикување

Ана Ололовска