ausvic

Свет

Осомничен чувар во нацистички концентрационен логор е уапсен во САД

А1он
Полицијата во градот Филаделфија, во американската сојузна држава Пенсилванија, уапси 89-годишен маж, осомничен дека бил чувар во концентрациониот логор Аушвиц за време на Втората светска
Свет

ЦИА поради Русија, изрежирала самоубиство на арихитектот на Аушвиц?

А1он
Американските тајни служби го изрежирале самоубиството на архитектот на Аушвиц и СС генерал, Ханс Камлер по што го однеле во Америка, со цел Русите да
Свет

Во Германија одбележан Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот

А1он
Во Германија денеска е одбележан Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот, а во германскиот Парламент одржан е „час на сеќавање“ на сите жртви на национализмот.
Свет

Во Полска се одбележува 69-годишнината од ослободувањето на Аушвиц

А1он
Неколку стотини делегати од различни држави, пратеници, духовни лидери, воени ветерани и поранешни затвореници им оддадоа денеска почит на лицата, кои ги загубија животите во еден од