ausvic

Свет

Гжегож Схетина: Крајот на Втората светска војна не треба да се празнува во Москва

А1он
Свечените церемонии по повод крајот на Втората светска војна треба да бидат во Лондон и Берлин, а не во Москва, изјави полскиот министер за надворешни
Свет

Германија истражува 93-годишници за служба во СС единици

А1он
Германското обвинителство ги проверува сомнежите дека една 93-годишна Германка како чувар во СС трупите била дел од присилен марш на затворенички во кој умреле 1400
Свет

Одбележување на 70-годишнината од ослободување на Аушвиц

А1он
Околу 300 преживеани логораши од Аушвиц ќе учествуваат денеска на церемонијата во Полска по повод 70-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот концентрационен логор. Церемонијата ќе се
Свет

Варшава незадоволна заради организирање на спомен на Аушвиц во Чешка

А1он
Полската влада не се согласува спомен-одбележувањата за 70-годишнината од ослободувањето на Аушвиц, кои на 26-27 јануари ги подготвува Европскиот еврејски конгрес, да се одржат во
Свет

Украдена историската порта од логорот Дахау

А1он
Полицијата покрена истрага за кражба на историската порта од поранешниот нацистички концентрационен логор Дахау со натписот „Arbeit macht frei“ (Работата ослободува). Директорот на музејот Аушвиц-Биркенау
Свет

Осомничен чувар во нацистички концентрационен логор е уапсен во САД

А1он
Полицијата во градот Филаделфија, во американската сојузна држава Пенсилванија, уапси 89-годишен маж, осомничен дека бил чувар во концентрациониот логор Аушвиц за време на Втората светска