nacisti

Свет

Шокантно откритие на градската управа на Потсдам – Јозеф Гебелес е се уште на листата на почесни граѓанини

А1он
Градот Потсдам призна дека неодамна дошол до многу непријатно откритие – дека почесното државјанство што во 1938 година му било доделено на нацистичкиот министер за
Свет

96-годишна Германка, поранешна секретарка во нацистички логор, побегнала пред судење

А1он
Германка, обвинета за помагање и поддржување масовни убиства во нацистички концентрационен логор, избега пред почетокот на судењето. Како што пренесуваат германските медиуми, необично е што
Свет

Нацистичкиот генерал 12 години работел во западногерманското разузнавање

А1он
Франц Јозеф Хубер, одговорен за депортацијата на десетици илјади австриски Евреи, по Втората светска војна бил вработен во разузнавачката служба на Западна Германија, објави германскиот
Магазин

Либанец откупи нацистички предмети за 600.000 евра

А1он
Бизнисменот Абдалах Шатила, Либанец кој со децении живее во Швајцарија, денеска соопшти дека откупил шапка на Адолф Хитлер и други нацистички предмети, како што изјави
Свет

Нацистите биле лоши американски шпиони

А1он
Одамна е познато дека некои поранешни нацисти, по Втората светска војна, работеле за американските тајни служби. Сега американските историчари истражиле колку имало такви агенти и
Свет

Американски сенатори: Перверзно е поранешни нацисти да земаат надомест

А1он
Двајца американски сенатори објавија планови за воведување закон, кој би забранил исплата на надомест за американско социјално осигурување на поранешни нацисти. На предложената мерка и
Свет

Во Индонезија повторно отворено кафуле со „свастики“ и ѕидна слика на Хитлер

А1он
Во индонезискиот град Бандунг денеска повторно е отворено кафулето во кое на ѕидот стои портрет на Хитлер, а во амбиентот има и три големи железни