ausvic

Свет

Европските челници ќе одбележат 75 години од ослободувањето на Аушвиц

А1он
Претседателите на трите главни институции на ЕУ денеска патуваат за Ерусалим каде утре ќе се одбележи 75-годишнината од ослободувањето на концентрацискиот логор Аушвиц-Биркенау. Урсула фон
Свет

Меркел го посети Аушвиц: Ова човечкиот ум не може да го сфати

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел, за првпат во својот 14-годишен мандат на чело на германската Влада, денеска го посети поранешниот концентрационен логор на Третиот рајх во
Македонија

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

А1он
Во Министерството за надворешни работи денеска по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот ќе се одржи комеморативна церемонија и ќе биде отворена изложба на
Македонија

Комеморативна академија за одбележување на ослободувањето на Евреите од „Аушвиц“

А1он
Секретаријатот за европски прашања во соработка со Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Скопје и граѓанска асоцијација Acta Non Verba од Скопје
Свет

„Книговодителот од Аушвиц“ осуден на четири години затвор

А1он
Судот во германскиот град Лунебург денеска го осуди поранешниот чувар во нацистичкиот логор на смртта „Аушвиц“, 94-годишниот Оскар Гронинг, на четири години затвор. Гронинг, кој
Свет

Поранешен чувар во Аушвиц признава „морална вина“

А1он
Поранешниот нацист и СС чувар на концентрациониот логор Аушвиц,Оскар Гронинг изјави на сослушувањето пред судот во германскиот град Луненбург, дека чувствува „морална вина“. Гронинг, кој