Почина последниот преживеан од првиот конвој испратен во Аушвиц

Од:

Казимир Албин, последниот преживеан од првиот конвој испратен во логорот Аушвиц во јуни 1940 година, почина на 96-годишна возраст во Варшава.

– Подоцна во животот Казимир Албин сметаше дека негова најважна должност е да зборува за Аушвиц и неговите убиени затвореници. Пишуваше книги, држеше говори, патуваше и разговараше со млади луѓе во многу земји, изјави потпретседателот на Меѓународниот одбор за Аушвиц, Кристоф Хејбнер.

Тој истакна дека на Албин му било посебно важно неговиот глас да се слушне во Германија.

Албин пристигнал во Аушвиц како 17-годишно момче, а во 1943 година заедно со уште еден логораш успеал да побегне од Аушвиц. Во Краков му се придружил на полското движење за отпор и се борел за ослободување на својата земја и на Аушвиц.

По бегството, неговиот брат кој останал во логорот бил малтретиран.

Многу ретко се случувало бегство од Аушвиц. Од околу 1,3 милиони луѓе испратени во логорот, само 602, вклучувајќи и 45 жени, се обиделе на побегнат. Успеале да побегнат само 144 лица, фатени се 327, а судбината на останатите 331 не е позната.

Би можело да ве интересира

Патувачка изложба „Патот на Сефардите“ во Велес

„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

Ана Ололовска

Проекција на филмот „Травники: училиште за џелати” по повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц

Ана Ололовска

Исламска држава апелира на своите борци да напаѓаат Евреи

Драган Поповски

Холандскиот премиер се извини на евреите

А1он

Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на Аушвиц

Ана Ололовска