anita angelovska-bezoska

Економија

Годинава ќе ја завршиме со инфлација од 14,3 отсто, цените ќе ја празнат потрошувачката кошничка и следната година

Орце Костов
Инфлацијата предизвикана од понудата од надвор и од глобалниот шок кој го предизвика војната во Украина, ќе ја празни македонската кошничка и следната година. Народната
Економија

Анегловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

А1он
Растат штедните влогови на граѓаните. Од почетокот на годината тие се повисоки за 130 милиони евра. Се забележува и зголемување на каматите на денарските депозити.
Економија

Гувернерката Ангеловска-Бежоска по повод Светскиот ден на штедењето: Стабилноста на финансискиот систем е поттик за раст на депозитите

А1он
„Домашното штедење е особено значајно за малите економии со пониско ниво на доход бидејќи од штедењето зависат инвестициите, а без инвестиции со кои се зголемува
Економија

Нагорна ревизија на инфлацијата од 2,2 % најавува гувернерката Ангеловска-Бежоска

А1он
Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска најавува умерена нагорна ревизија на проектираната инфлација од 2,2 проценти. Во изјава за медиумите, Ангеловска-Бежоска рече дека со оглед
Економија

Костовски: Гувернерката Ангеловска-Бежоска свесно ја однесе „Еуростандард банка“ во стечај

А1он
Бизнисменот Трифун Костовски упати јавен повик до државниот врв да помогне во, како што вели, справувањето со неправдата со пропаѓањето на „Еуростандард банка“. Во писмото,
Македонија

Гувернерката на Народна банка примила заканувачки пораки на Фејсбук, испраќачот е фатен

А1он
Гувернерката на Народната банка, Анета Ангеловска-Бежоска примила заканувачки пораки на Фејсбук од непознато лице и случајот го пријавила во полиција. Пораките биле поврзани со пропаѓањето
Македонија

Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка“

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, за актуелните случувања во банкарскиот сектор во земјава. Гувернерката Ангеловска-Бежоска го информираше
Економија

Гувернерката на НБРМ на Конференцијата за европска економска интеграција

А1он
Гувернерката на Народната банка на Република Македонија Анита Ангеловска-Бежоска денеска и утре ќе учествува на Конференцијата за европска економска интеграција, која по петнаесетти пат ја