Гувернерката на Народна банка примила заканувачки пораки на Фејсбук, испраќачот е фатен

Од:

Гувернерката на Народната банка, Анета Ангеловска-Бежоска примила заканувачки пораки на Фејсбук од непознато лице и случајот го пријавила во полиција.

Пораките биле поврзани со пропаѓањето на Еуростандард банката, а содржеле и закани по нејзиниот живот.

Случајот го презела Единицата за насилен криминал и во текот на денот, испраќачот бил пронајден, со него бил извршен разговор во полициска станица и против него ќе има соодветен поднесок.

„На 17.08.2020 А.А.Б. од Скопје пријавила дека околу 18.50 часот, во електронското сандаче од нејзиниот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ примила порака со заканувачка содржина од „Фејсбук“ профил на лице кое не го познава лично и не е во нејзината група на пријатели“, стои во денешниот полициски билтен.

Бежоска пред неколку дена соопшти дека Народната банка ја одзема дозволата за работа на Еуростандард банка – Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење.

Би можело да ве интересира

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Ана Ололовска

ВИДЕО: Петденарката со северна кафематите не ја препознаваат

Орце Костов

Ангеловска-Бежоска: Кредитите за поддршка на енергетската трансформација на економијата бележат раст

Ана Ололовска

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Ана Ололовска

Билатерална фаза на аналитички преглед на законодавството со ЕУ – учество на претставници на Народната банка во билатералната фаза за областа „економски критериуми“

Ана Ололовска

Во ноември: Годишен раст од 5,0% на вкупните депозити и од 9,6% на вкупната кредитна поддршка

Ана Ололовска