aleksandar vucic

Регион

Вучиќ: Фашистот Обрадовиќ и тајкунот Ѓилас ниту ме плашат, ниту ќе ја освојат власта

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ кој држеше прес конференција додека надвор пред претедателската палата повторно имаше протест кажа дека нема да дозволи да се повтори насилство
Регион

Вучиќ: Албанците не сакаат дијалог, Србија одлучно ќе одговори

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека косовските Албанци со усвоената Палатформа, покажале дека никогаш не сакале дијалог и дека ни во иднина нема да
Регион

„Данас”: Вучиќ не ја исклучува можноста Белград да го признае Косово

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ навести оти не ја исклучува можноста за евентуално признавање на независноста на Косово, но истакна дека Белград треба да добие
Регион

Сојуз за Србија: Вучиќ договара предавање на Бујановац, Прешево и Медвеѓа

А1он
Денешната изјава на Хашим Тачи дека ќе поднесе оставка или ќе распише референдум доколку косовскиот Парламент не го одобри договорот со Белград, според кој на
Регион

Сергеј Трифуновиќ: На претседател на држава не му доликува да ги навредува граѓаните

А1он
Претседателот на опозициското Движење на слободните граѓани (ПСГ) Сергеј Трифуновиќ, во отворено писмо до Александар Вучиќ, оцени дека на претседател на една држава не му
Регион

Вучиќ: Нема никаков договор за поделба на Косово

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ ги отфрли како неточни тврдењата на германскиот весник „Франкфуртер Рундшау“ дека ЕУ и САД усогласиле договор од 17 точки за решевање
Регион

Вучиќ: Опозицискиот „Договор со народот“ е збир на неверојатни глупости

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека предлогот на „Договорот со народот“, направен од опозицијата, е „збир на неверојатни глупости“, како и дека граѓаните кои протестираат
Регион

Телефонски разговор на Вучиќ и Ердоган за унапредување на односите

А1он
Претседателите на Србија и Турција, Александар Вучиќ и Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор уште еднаш ја истакнаа својата цврста заложба за заедничко унапредување на