albanska azbuka

Македонија

Во Битола се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес и Ден на албанската азбука

А1он
Висока државна делегација предводена од претседателот на Република Албанија Бајрам Бегај, заедно со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, министерот за образование
Култура

Научна конференција посветена на Франческо Алтимари, истражувач на арбершкиот јазик и литература

А1он
Во рамки на манифестацијата за одбележување на Денот на албанската азбука“ денеска во организација на Министерството за политички систем и Институтот за духовно и културно
Македонија

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ за Денот на албанската азбука

А1он
ВМРО-ДПМНЕ го честита 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука, на сите припадници на албанската етничка заедница во Република Македонија. Македонија била и ќе остане
Македонија

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

А1он
Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот
Македонија

Министерите Груби, Османи и Бектеши го посетија Музејот на Албанската азбука во Битола

А1он
Министрите Артан Груби, Бујар Османи, Крешник Бектеши заедно со делегации од државата и странство во Битола ја посетија Националната установа Музеј на албанската азбука, куќата
Македонија

Почна одбележувањето на Денот на албанската азбука – 22 Ноември

А1он
Првиот вицепремиер на Република Северна Македонија, Артан Груби, денеска ја отвори манифестацијата „Денови на азбуката“ во организација на Институтот за културно и духовно наследство на
Македонија

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

А1он
Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката
Македонија

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

А1он
Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Со празнувањето на Денот на албанската азбука го славиме зближувањето на различните културни традиции

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев имаше свое обраќање на Свечената академија по повод одбележувањето на 110 годишнината од албанската азбука. На свеченоста
Македонија

Кирацовски: Азбуката и јазикот имаат важна улога во развојот на општеството, да ја чуваме мултијазичноста

А1он
По повод Денот на албанската азбука – 22 ноември, генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски упати честитка до сите граѓани припадници на албанската заедница во