abortus

Македонија

„Ленка“: Не сакаме комисии да одлучуваат за нашите тела и животи

А1он
„Ленка“ ја поддржува иницјативата за повлекување на Предлог – законот за прекинување на бременоста, образложувајќи дека на тој начин, државата агресивно ја напаѓа автономијата на
Македонија

(ВИДЕО) Тодоров: Законот за абортус е најлиберален во Европа

А1он
Законот за прекин на бременоста предизвика бурни реакции. Има два различни концепта и оценки што регулира законот. За едни ваков закон значи директно мешање во
Македонија

Поповска: Законот за абортус е антицивилизациски

А1он
Пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, се спротивстави на донесувањето на Законот за прекин на бременоста кој според неа е антицивилизациски. Поповска од собраниската говорница рече
Македонија

Тодоров: Абортусот не се забранува, само се менуваат некои идеолошки одредби

А1он
Со Предлог-законот за прекинување на бременост воопшто не се забранува абортусот во Македонија,  ниту на кој било начин се ограничува правото на избор на жената.
Македонија

Хелсиншки комитет: Итно да се повлече Предлог – законот за прекинување на бременост

А1он
Предлог – законот за прекинување на бременост допира во основните човекови права и слободи и незамисливо е да се носи во кратка постапка – стои
Македонија

Дел од пратениците побараа повлекување на Предлог-законот за абортус

А1он
Предлог законот за прекинување на бременост, кој по скратена постапка е ставен на денешната собраниска седница, предизвика реакција кај дел од пратениците кои користејќи ги деловничките можности, побараа негово
Македонија

(ВИДЕО) Протест: Одбивам да бидам машина за репродукција

А1он
„Пратенички не кревајте раце“, порачаа група граѓани кои денеска протестираа против Предлог законот за прекинување на бременоста пред Собранието. Тие го изразија својот револт затоа