Зверев подобар од Федерер во финалето во Монтреал

Од:

Германскиот тенисер Александер Зверев е победник на „Роџерс куп“ во Монтреал, дел од Мастерс серијата.

dobivaj vesti na viber

Зверев во финалето неочекувано брзо и лесно го совлада Рожер Федерер во два сета со 6:3 и 6:4 во меч кој траеше само 68 минути.

Со ова Германецот ја прекина низата на Федерер од 16 победи во финалните мечеви сезонава, нанесувајќи му го на Швајцарецот само третиот пораз во 2017 година.

За Зверев ова е петта титула годинава и вкупно шеста во кариерата. Тој во 2017 година победи на турнирите во Монпеље, Минхен, Рим, Вашингтон и Монтреал, додека го загуби само финалето во Хале и тоа од Федерер.

Би можело да ве интересира

Зверев исфрлен од турнирот во Акапулко

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев со рекет тргна кон судијата по изгубен меч

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев погоден во глава со топче

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска

Зверев ја освои 12. АТП-титула во кариерата

Ландов