Зверев исфрлен од турнирот во Акапулко

Од:

Германскиот тенисер Александар Зверев нема да може да ги продолжи натпреварувањата на турнирот во Акапулко.

Тој беше исклучен поради неспортско однесување по мечот во двојки, кога со рекет удри во столчето каде седеше судијата.

Зверев денеска изгуби во двојки, а в четврток во сингл требаше да игра против Петер Гојовчик.

Сепак, по скандалот, АТП нема да дозволи Зверев да игра во поединечна конкуренција и да ја брани титулата освоена минатата година.

Зверев моментално е трет тенисер на планетата, а во кариерата има освоено 19 трофеи.

Би можело да ве интересира

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

А1он

Надал незапирлив во 2022, лесно до мексиканската титула

Ана Ололовска