ЗОИ: Норвешка со нов рекорд по бројот на освоени медали

Од:

Норвешка заврши на прво место во освоените медали на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Скандинавските натпреварувачи освоија вкупно 39 одличја – 14 златни, 14 сребрени и 11 бронзени.

Ова е нов рекорд , досега го држеа САД со 37 медали освоени на Игрите во Ванкувер пред осум години.

На последниот ден од ЗОИ, утринава Марит Бјорген победи на 30-километарската трка крос кантри класичен стил.

Во пласманот на медалисти Германија заврши на второ место со 31 медал од кои 14 златни медали.

Канада се рангираше на третото место со 29 медали, од кои 11 златни.

Вкупно 30 земји освоија медал, 22 од нив се закитија со златно одличје.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски