Лудвиг ја продолжи германската доминација во санкањето

Од:

Јоханес Лудвиг го освои своето прво олимписко злато во санкање и ја продолжи германската доминација во спортот со неверојатно 19. злато во дисциплината во историјата.

dobivaj vesti na viber

Лудвиг по четири возења го победи Австриецот Волфганг Киндл и Италијанецот Доминик Фишналер за своето прво индивидуално злато бидејќи во Пјонгчанг пред четири години беше златен во тимската трка и бронзен во единечното санкање, откако претходно не успеа да се квалификува за Игрите во Ванкувер 2010 и Сочи 2014.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он

ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

А1он

Гисин повторно најдобра во комбинација

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он

Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он