Ван дер Пел со олимписки рекорд и злато, легендарниот Крамер само деветти

Од:

Холанѓанецот Патрик Рест постави олимписки рекорд уште во петтата двојка во машката трка во брзо лизгање на 5.000 метри во неделата во Пекинг, но неговото владеење на врвот траеше додека на лизгалки не излезе Швеѓанецот Нилс ван дер Пел, кој во последната двојка го собори неговиот рекорд и го освои своето прво злато.

dobivaj vesti na viber

Рест на крајот се задоволи со второ место со 6:09.31, додека Ван дер Пел имаше време од 6:08.84, а бронзата отиде кај Норвежанецот Халгеир Енгебратен со 6:09.88. 25-годишниот Ван дер Пел, кој во 2019 направи пауза за да го отслужи воениот рок е првиот Швеѓанец со злато во дисциплината по Томас Густафсон во 1988 година, а минатиот декември постигна и светски рекорд.

Легендарниот 35-годишен Свен Крамер, трикратниот актуелен олимписки шампион, на крајот заврши на деветтото место во својата последна Олимпијада. Тој останува апсолутен рекорд во брзото лизгање со 9 олимписки медали, а ќе се натпреварува и во тимскиот пурсуит и трката со масовен старт во Пекинг.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он

ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

А1он

Гисин повторно најдобра во комбинација

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он

Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он