ЗОИ 2018: Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите

Од:

Зимски олимписки игри во Пјонгчанг ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК.

– Олимписките игри беа посетени од 1.336.326 гледачи. Беа продадени 1.075.995 билети. Најпосетен ден беше 17 февруари, кога на Игрите имаше публика 146.506 гледачи, кажа Ли.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг завршуваат денеска.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски