Вториот тим на Еурофарм Пелистер го совлада ракометниот шампион Вардар

Од:

Најпријатното изненадување во македонската ракометна супер лига, вториот тим на Еурофарм Пелисер вечерва во Битола го совлада шампионот Вардар со 27:26.

Битолчани изнанадувањето на колото го најавија во првото полувреме кое го завршија со предност од 14:11, а поттикнати од 2.000 публика, на крајот успеаја да слават со 27:26.

Во тимот на домашните имаше подеднакво залагање на натпреварот и успехот е заеднички, а статистички, најефикасен беше Арсенијевиќ кој постигна седум голови, додека кај гостите од Скопје најефикасен беше Георгиевски кој постига шест голови.

Големото спортско изненадување на колото, публиката го поздрави со долготраен аплауз во кој освен ракометарите свој придонес имаше и извонредната судиска двојка, Рубин Седлоски и Горан Ангелески од Прилеп.

Би можело да ве интересира

Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска