Во Кичево ќе се одржи голем футсал Новогодишен турнир

Од:

Во Кичево по 23-ти пат на крајот на овој месец во организација на секторот за спорт во општина Кичево ќе се одржи Новогодишен традиционален турнир во футсал.

Турнирот е предвидено да се одржи во спортската сала “Христо Узунов”која се наоќа во населбата Иванидол. Очекуваме да се пријават поголем број на екипи на само од Кичево туку и од други општини од целата земја. Општината има предвидено нагрден фонд од 3000 евра, вели Бафтир Арслани директор на спортските сали во Кичево, кој дадава дека ќе има и награди и за најдобар играч и голман.
Заинтересираните екипи ќе можат да се пријават до 25 декември, турнирот ќе се одржи три дена на 27, 28 и 30 декември кога се предвидува де се одигра финалето на турнирот.

На претходните новогодишни турнири во Кичево играле и многу фудбалски ѕвезди од земјава но и пошироко како Пандев, Седлоски , Шаќири, Беќири….

Турнирот се игра според футсал правилата на ФФМ.

Би можело да ве интересира

Одложено Редовното годишно Собрание на ФФМ

Ана Ололовска

ФФМ со одлука го прекина Националниот шампионат на неодредено време поради превенција од коронавирус

А1он

ФФМ официјално побара одложување на натпреварот Македонија – Косово

А1он

Од понеделник ќе може да се купи билет за натпреварот помеѓу Македонија и Косово

А1он

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Тројна контрола го тресе ФФМ, проверки на сметководството, на стадионите и во фирмите што добиле пари од Федерацијата

Маја Илиевска-Пачемска