ВИДЕО: Ужасен пад на светската велосипедска шампионка Дајгерт во Италија

Од:

Светската спортска јавност денеска е во шок по стравотната несреќа на светската шампионка Клои Дајгерт.

23-годишната Американка си дозволи преголема брзина на една удолница од патеката кај Имола, ја загуби контролата откако налета на опасен свиок, па се заби во банкината и заврши во пад од десетина метри.

Со ужасна повреда на коленото, кое практично било една голема отворена рана, Дајгерт е пренесена со хеликоптер во болницата во Болоња, каде ѝ е направена итна операција, јавуваат агенциите.

Спортскиот директор на американската велосипедска федерација Џим Милер изјави дека последиците од падот можеле да бидат уште полоши.

„Иако оваа несреќа е вознемирувачка, Клои е млада и голем борец,“ изјави Милер.

Дајгерт, која во Италија дојде да ја брани светската титула, се огласи на Твитер, велејќи дека закрепнува добро, а и дека по падот не била свесна дека е повредена, се додека не си го видела коленото, а објави и фотографија од грозоморната повреда.

Би можело да ве интересира

Хронометар велосипедска трка во Маврово

Ана Ололовска

Планинска велосипедска тура „Осоговска авантура“ од Пониква до Царев Врв

Ана Ололовска

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“

Ана Ололовска

Одземена организацијата на Европското првенство во велосипедизам на Белорусија

Ана Ололовска

Формиран нов велосипедски клуб „Феникс сајклинг тим“ – Тетово

Ана Ололовска

Македонски маунтинбајк тим првпат на престижната ,,4 Острови”

Ана Ололовска