ВИДЕО: Линдзи Вон ја расфрли пепелта од својот дедо во Пјонгчанг

Од:

Американската скијачка Линдзи Вон му оддаде чест на својот дедо по завршување на својата последна трка на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Таа пред Игрите во Пјонгчанг постојано говореше дека ќе скија за својот дедо, кој почина во ноември минатата година на 88-годишна возраст. Вон во негова чест ја освои бронзата во спуст, а денеска ја расфрли неговата пепел на карпите во близина на патеката на која се натпреваруваше.

– Знам дека би му значело да се врати тука, еден негов дел секогаш ќе биде во Јужна Кореја, истакна Вон.

Дедото на скијачката, Дон Кидлоу бил инжинер во американската војска за време на Корејската војна.

Пред почетокот на Игрите во Пјонгчанг, американската скијачка на новинарите им кажа дека сака да освои злато во спуст во чест на својот дедо.

– Очајнички сакам да победам поради него, многу ми недостига. Беше навистина значаен дел од мојот живот, па се надевав дека ќе ги следи моите настапи во Пјонгчанг, но знам дека ме следи и ми помага. Ќе победам за него, истакна скијачката.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски