ВИДЕО: Леброн „кралски“ до финалето на Западот, Харден и Рокетс збришани

Од:

Со многу помалку проблеми отколку што се очекуваше, „кралот“ Леброн Џејмс и неговите Лејкерси стигнаа до финалето на Западната конференција во НБА со 4:1 во серијата против Хјустон, откако во синоќешниот петти натпревар го збришаа противникот со безмалку 20 поени разлика.

На Рокетс не им помогна ни одличното издание на нивната прва ѕвезда Џејмс Харден, кој стандардно го наполни кошот на противникот, но залудно – ниеден од неговите соиграчи не му се придружи. Расел Вестбрук, Ерик Гордон и Остин Риверс, од кои најмногу се очекуваа поени, заедно имаа 24 коша, што никако не е доволно за сериозен отпор против силните Лејкерси.

Леброн од своја страна имаше 29 поени, 11 скока и седум асистенции, но и многу подобра поддршка од соиграчите. Потфрли Ентони Дејвис, но компензираа Маркиф Морис (16 поени, 4-4 шут за тројки), Дени Грин со 14 поени и резервистот Кајл Кузма со 17 коша.

Лејкерс во финалето го чекаат победникот од дуелот меѓу ЛА Клиперс и Денвер (Клиперси водат со 3:2 во серијата), а шестиот натпревар е закажан за вечерва во 19 часот по централноевропско време.

Би можело да ве интересира

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Адетокунбо: Ги разбирам нашите навивачи кои не исвиркаа