Репрезентацијата на Данска е третиот полуфиналист на Европското фудбалско првенство откако во четвртфиналната пресметка попладнево ја совлда Чешка со 2-1.

За противник во полуфиналниот дуел, Данска го чека победникот од последниот четвртфинале меѓу Англија и Украина закажано за вечер.

Преку Дилејни уште во 5. минута од средбата Данците поведоа, а во финишот од воведното полувреме со голот на Долберг, обезбедија 2-0 до паузата.

Чесите рано, на почетокот од вторто полувреме преку Шик успеаја да ја намалат негативата, но Данска до крајот успешно го одбрани триумфот.

Вчера беше формирана првата полуфинална двојка, Италија-Шпанија откако Италијанците славеа над Белгија, а Шпанците беа подобри од Швајцарија.

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме