ВИДЕО: Челси и со пораз се провлече во ЛШ, Ливерпул заврши на трето место, Лестер извиси

Од:

Челси загуби со 2-1 на гостувањето против Астон Вила, но и покрај тоа успеа да обезбеди пласман во Лигата на шампионите завршувајќи на четвртата позиција на табелата во Премиер – лигата. Томас Тухел и соиграчите треба да му бидат благодарни на Тотенхем кој успеа да направи пресврт и да слави со 2-4 на гости против Лестер, директниот ривал на Челси во трката за ЛШ. Герет Бејл беше двоен стрелец во финишот, Шмајхел си постигна и автогол претходно.

Ливерпул сам си ја кроеше судбината и го совлада Кристал Палас (2-0) со двата гола на Садио Мане.

Манчестер Сити го декласира Евертон со 5-0 за прослава на шампионската титула. Серхио Агуеро се прости со два гола, а претходно стрелаа Кевин де Бруин, Габриел Хесус и Фил Фоден.

Лидс Јунајтед го совлада ВБА со 3-1, а Езгјан Алиоски го одигра целиот натпревар за домаќинот. Манчестер Јунајтед славеше со 1-2 на гости Вулвс, со головите на Ентони Еланга и на Хуан Мата.

Би можело да ве интересира

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

А1он

Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

А1он

Венгер очекува Халанд да се пресели во клуб од Премиер лигата во наредните години

А1он

Шеснаесет нови случаи на коронавирус во Премиер лигата

А1он

Погба стана седмиот играч во историјата на Премиер лигата со четири асистенции на еден натпревар

Алиоски веќе не е играч на Лидс, клубот не му го продолжи договорот

Жарко Настоски