Фудбалската репрезентација на Англија доминантно се пласираше во полуфиналето на Европското првенство откако на „Олимпико“ во Рим ја прегази Украина со 4-0. Селекцијата на Герет Саутгејт се уште нема примено ниту еден гол, а Хари Кејн и другарите се покажаа во напаѓачка улога во престолнината на Италија.

Данска е следниот ривал за Англичаните кои сега се враќаат на „Вембли“ и дома ќе се обидат да го освојат посакуваниот пехар.

Хари Кејн уште во четвртата минута донесе водство за Англија, а Украина имаше надежи до крајот на првиот дел. Со почетокот на второто полувреме, Хари Мегваер со удар со глава зголеми на 2-0 во 46.минута, а четири минути подоцна Хари Кејн погоди уште еднаш за тотален крах на Украинците.

Во 63.минута и Џордан Хендерсон се запиша меѓу стрелците за убедлив триумф на Англија.

Вчера беше формирана втората полуфинална двојка, Шпанија-Италија откао Шпанција ја совладаа Швајцарија, а Италијанците беа подобри од Белгија.

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме