УЕФА и ФИФА ја одбележаа 90-годишнината од раѓањето на Јашин

Од:

Легендарниот руски голман и поранешен репрезентативец на СССР, Лав Јашин е роден на денешен ден пред точно 90 години. По тој повод Европската и Светската фудбалска федерација оваа годишнина ја одбележаа на своите официјални Твитер профили.

ФИФА го нарече Јашин „еден од најдобрите голмани“ во историјата.

Лав Јашин е поранешен олимписки шампион, европски шампион, петкратен шампион на СССР, трикратен победник на Купот на СССР.

Ја има освоено Златната топка во 1963 година.

Би можело да ве интересира

Тајмс: Велика Британија и Холандија не обезбедија гаранции кај УЕФА за одржување на натпревари од ЕП во 2021 година

Ана Ололовска

Чеферин: Првенствата ќе бидат завршени, европските турнири во август

Ана Ололовска

Чеферин верува дека Франција избрзала со одлуката да стави крај на сезоната

Ана Ололовска

УЕФА ги негира информациите за можно скратување на квалификациите за евро-куповите во новата сезона

Ана Ололовска

Мајер: Однесувањето на играчите на и надвор од теренот ќе биде клучно за завршување на сезоната

А1он

Копенхаген даде гаранции на УЕФА за одржување натпревари на ЕП 2020

Ана Ололовска