УЕФА го суспендира Сион

Европската фудбалска федерација (УЕФА) донесе одлука да го казни швајцарскиот клуб Сион со суспензија на една година од европските клупски натпреварувања.

Казната е поради прекршување на правилата на УЕФА за лиценцирање, објавија од УЕФА.

Сион не пријавил дека должи 950 илјади евра на францускиот тим Сошо при поднесувањето на документите за учество во Лига Европа оваа сезона.

Клубовите не можат да учествуваат во евро-куповите ако имаат обврски кон други тимови.

Покрај забраната за учество, швајцарскиот клуб е казнет и со 235.000 евра.

Од УЕФА прецизираа дека раководството на Сион допуштило административна грешка и не веруваат дека тоа е намерно направено.

Би можело да ве интересира

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Ана Ололовска

УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

Ана Ололовска

Милан блиску до договор со УЕФА да не игра во Лигата на Европа

Платини со официјална изјава по денешните информации за негово апсење

УЕФА без коментар за притворањето на Платини

Ана Ололовска

УЕФА во одбрана на одлуката за финалето во Баку

Ана Ололовска