Тојота во целост се откажува од дизел

Од:

Јапонскикот автомобилски гигант Тојота најави целосен прекин на продажбата на дизел автомобили во Европа веќе од оваа година.

– Во 2018 година во нашите патнички автомобили ќе биде укинат дизелот, иозјави Јохан ван Зил, прв човек на Тојота за Европа.

Тој објасни дека Тојота не планира да развива нови дизел технологии за патнички автомобили и дека нивниот фокус ќе бидат хибридни возила.

Европски престолнини како Париз најавија забрана за дизел автомобили, а Врховниот германски суд отвори пат за сите кои сакаат да забранат стари дизелаши на своите улици.

Би можело да ве интересира

Повредени две деца, возачите избегале откако ги прегазиле – четири пешаци во Скопје настрадале од автомобили

Малолетник украл автомобил и бегајќи удрил во друго возило – приведен е

Автомобил излета во водите на Охридското Езеро кај Струга

Горан Наумовски

Граѓаните не можат да си дозволат нов автомобил: Лани продадени трипати повеќе половни отколку нови

Орце Костов

ВИДЕО: Најбрзата баба на светот-на 83 години се трка со ламборџини

Предраг Петровиќ

Македонска премиера на „Skoda Enyaq“: Емотивен, ефикасен и електрифициран

А1он