Стопирани преговорите со Меси и Рамос

Од:

ПСЖ, во мирување ги стави преговорите околу новите договори на Лионел Меси и Серхио Рамос.

Челниците на францускиот шампион стравуваат дека повторно би можеле да се најдат на удар на УЕФА поради кршење на правилата за финансиски фер-плеј.

ПСЖ беше казнет за сезоната 2020/21, плати казна од десет милиони евра, а остатокот од 45 милиони беше суспендиран.

Клубот се соочува со нова казна, бидејќи бележи загуба од 370 милиони евра.

Шпанскиот весник „АС“ објави дека Французите нема да можат да пријават нови играчи, а за новата сеозна во ЛШ наместо 25 на списокот ќе имаат 23. фудбалери.

Исто така, може да се случи УЕФА да го исфрли ПСЖ од европските натпреварувања за сезоната 2024/25, а тоа би значело дека клубот ќе мора да го намали буџетот за плати и тоа драстично.

Оттука, парижаните решија да ги прекинат преговорите со поранешните капитени на Барселона и Реал, Меси и Рамос.

Клубот ќе мора посериозно да се занимава со буџетот за плати и додека не се смисли нова стратегија Меси и Рамос ќе треба да почекаат.

Би можело да ве интересира

„Тајм“ го прогласи аргентинскиот фудбалер Лионел Меси за спортист на годината

Горан Наумовски

Новиот, можеби последен, дуел меѓу Меси и Роналдо во февруари во Саудиска Арабија

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Телохранителот на Меси доби интересна бизнис понуда

Телохранителот на Меси има нова функција додека трае натпреварот

Меси: Интер Мајами може да го освои финалето на Лига купот