Стефан Ристовски од Букурешт: Овде е како во затвор, заклучени сме 24 часа

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија прва од сите селекции замина во Букурешт, на Европското првенство, правејќи ги последните подготовки пред историскиот настап на големото натпреварување. Поради ковид-протоколите, националниот тим има строго ограничено движење во базата во хотелот „Мериот“ каде што е сместена. Имаат опсег од еден кат, два лифта на располагање и еден ресторан.

Токму затоа Стефан Ристовски објаснува дека се како во затвор.

„Се обидуваме да ја задржиме ведрината и атмосферата на високо ниво, бидејќи тоа не донесе на ЕВРО. Не е лесно, затворени сме 24 часа во хотелот, одиме на тренинг и назад. Но, сепак, имаме своја цел на првенството и затоа сме тука. Досега бевме скромни во секој поглед и во секој дуел, но ги знаеме нашите квалитети, знаеме со што располагаме, ќе има изненадувања, ќе видите. Холандија е фаворит во групата, а за останатите позиции ќе видиме како ќе се распределат“, изјави Ристовски.

Би можело да ве интересира

Ристовски: Не замислував дека би можел да дојдам во Скопје и да бидам противник

Милевски и Ристовски: Германија е голем предизвик, треба да одиграме идеален натпревар

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица