Сомневање за местење натпревари на Роланд Гарос, уапсена руска тенисерка

Од:

Руска тенисерка беше уапсена вчера во Париз во истрагата за сомневања за наместени натпревари во двојки кај обложувалниците за време на одржувањето на Ролан Гарос во 2020 година.

Според француските медиуми, кои се повикуваат на полициски извор и од обвинителството од Париз, уапсената е Јана Сизикова (26), 101-ва на ВТА ранг-листата во двојки во светот,

Таа беше приведена во четвртокот вечерта по мечот на турнирот, како дел од истрагата отворена на 1 октомври за „спортска корупција“ и „ измама во организирана банда “, објасни обвинителството, потврдувајќи ја информацијата на весникот „Паризиен“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Медведев го спореди својот настап во Ролан Гарос со љубовна приказна

Ана Ололовска