Софија успешно ја продолжува одбојкарската лоза на Ричлиеви

Од:

Одбојкарката Софија Ричлиева (21) неколку сезони успешно настапува во повеќе странски првенства. Македонската репрезентативка, по настапите во екипи во Косово и Турција, од лани игра во Данска, во „Вестсјаеленд“ од градот Корсор.

Кариерата ја почна во струмичкиот женски одбојкарски колектив, „Македонија макс“, а нејзините квалитети ја однесоа најпрвин во Турција.

Скромната Софија, која игра на позицијата техничар, раскажува дека во Данска има многу добри услови за работа, а според статистиката на данската одбојкарска федерација во секое коло е во дрим тимот.

– Екипата е составена од млади и талентирани одбојкарки. Се работи напорно и трета сезона по ред настапува во првата лига. Тренираме во две сали наизменично, но оваа сезона се разликува од другите поради пандемијата и рестрикциите кои ги има во спортот. Првиот дел од првенството го завршивме на второто место. Тоа е најголем успех на клубот. Наша цел беше да бидеме во топ 4 и тоа го остваривме победувајќи ги екипите кои имаат долгогодишно искуство во првата лига и имаат големо искуство зад нив, раскажува Софија.

Пред продолжението на тамошното првенство очекува настап во финалето.

– Почнуваме со плејофот првиот викенд во март. Лично сум многу возбудена и сметам дека имаме сили и знаење да играме финале. Покажавме дека имаме карактер и дека можеме да победуваме на важни натпревари и сигурно така ќе продолжиме. Моја желба и цел е да ја освоиме титулата и подготвена сум да дадам се од себе, додава Софија.

Софија е ќерка на Кирил Ричлиев, тренер кој со години создава познати одбојкарски имиња од струмичката одбојкарска школа и е кормилар на актуелниот шампион, Џио Струмица. Таа, заедно со брат и Александар, ја продолжува семејната одбојкарска лоза. Александар настапува за Џио Струмица, а таа со успех ја претставува македонската женска одбојка во странство.

Би можело да ве интересира

ЕП: Турција пресилна за македонските одбојкари

Ана Ололовска

Италија нов европски владетел во женска одбојка

Ана Ололовска

Македонските одбојкари денеска против фаворитот Турција на ЕП

Ана Ололовска

Италија го освои Европското првенство во одбојка за жени

Ана Ололовска

Македонските одбојкари вечерва против Финска го отвораат ЕП

Ана Ололовска

Николов: Размислуваме само на Финска

А1он