ЕП: Турција пресилна за македонските одбојкари

Од:

Македонската одбојкарска репрезентација ја продолжи серијата порази на Европското првенство, откако попладнево загуби од фаворитот Турција со максимални 3-0 во сетови.

dobivaj vesti na viber

Македонските одбојкари пружија силен отпор само во првиот сет, кој Турција во неизвесна завршница го реши во своја корист со 25-22.

Преостанатите два сета донесоа очајна игра на македонските одбојкари и целосна доминација на турскиот состав, препуштајќи им на „црвено – жолтите“ вкупно само 37 поени, 12 во вториот и 15 во третиот сет.

Својата следна шанса за прв триумф на континенталниот собир Македонците ќе ја имаат утре против Шпанија со почеток од 16 часот.

Би можело да ве интересира

Познати противниците на македонските одбојкари во Европската сребрена лига 2022

Ана Ололовска

Македонските одбојкари денеска против фаворитот Турција на ЕП

Ана Ололовска

Македонските одбојкари вечерва против Финска го отвораат ЕП

Ана Ололовска

Николов: Размислуваме само на Финска

А1он

Македонските одбојкари со пораз од Црна Гора се оддалечија од медал на јуниорската Балканијада

Ана Ололовска

Македонските одбојкари со победа ја почнаа Балканијадата во Косово

Ана Ололовска