Македонските одбојкари денеска против фаворитот Турција на ЕП

Од:

Со два порази и еден освоен сет по воведните две кола, македонските одбојкари попладнево од 13 часот во Тампере против репрезентацијата на Турција го играат третиот натпревар на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Противникот на „црвено – жолтите“ во „Хакаметска“ арена ја има улогата на апсолутен фаворит за третата победија во серија во групата Ц по двете идентични победи од по 3-1.

Откако славеше над Русија во првото коло, турската чета на Озбеј се радуваше и против Шпанија и се наоѓа на второто место зад Холандија. Финска е трета, Русија четврта.

Во преостанатите денешни два натпревари во групата Ц, Шпанија ќе игра со Финска, а Холандија со Русија.

Би можело да ве интересира

Познати противниците на македонските одбојкари во Европската сребрена лига 2022

Ана Ололовска

ЕП: Турција пресилна за македонските одбојкари

Ана Ололовска

Македонските одбојкари вечерва против Финска го отвораат ЕП

Ана Ололовска

Николов: Размислуваме само на Финска

А1он

Македонските одбојкари со пораз од Црна Гора се оддалечија од медал на јуниорската Балканијада

Ана Ололовска

Македонските одбојкари со победа ја почнаа Балканијадата во Косово

Ана Ололовска