Италија нов европски владетел во женска одбојка

Од:

Италијанските одбојкарки се нови европски шампионки, откако во финалето одиграно синоќа пред 20.000 гледачи во белградска „Арена“ го совладаа домаќинот Србија со 3-1 (24-26.25-22.25-19, 25-11).

За Италијанките ова е трета европска титула во историјата и прва од 2009 година.

Женската одбојкарска репрезентација на Србија, од друга страна, загуби во своето петто европско финале и по втор пат мораше да се задоволи со сребрен медал.

Третото место на Европското првенство во Белград го освои Турција, која во натпреварот за бронзениот медал ја совлада Холандија со 3-0.

Би можело да ве интересира

Италија го освои Европското првенство во одбојка за жени

Ана Ололовска

Двојна круна за одбојкарките на Јанта Волеј, ја освоија и шампионската титула

Жарко Настоски

Софија успешно ја продолжува одбојкарската лоза на Ричлиеви

Ана Ололовска

ЖОК „Ускана“ од Кичево во подготовки за новата сезона

Ана Ололовска

Србија ја совлада Италија и се пласира во финалето на ЕП за одбојкарки

Ана Ололовска

Формирани двојките за полуфиналето на ЕП за одбојкарки

Ана Ололовска