Синер го елиминира Алкараз, за титулата ќе игра со Медведев

Од:

Јаник Синер за титулата на турнирот во Пекинг ќе игра против Данило Медведев.

Италијанецот по голема борба го совлада вториот играч во светот, Шпанецот Карлос Алкараз со 7:6 (4), 6:1.

Тоа беше нивна седма пресметка досега и четврта победа за Синер, исто така втора во трите меча со Шпанецот во 2023 година.

Уште еднаш се потврди дека играат возбудливи натпревари, но на овој Италијанецот беше подобар, помалку грешеше и беше помирен во моментите на одлука.

Синер во среда ќе игра за третиот пехар сезонава и деветти во кариерата, а Медведев за шестиот годинава и 21 пехар во кариерата.

Би можело да ве интересира

„Алкараз не сака да ризикува“

Предраг Петровиќ

Синер: Сум слушнал за победничката серија на Новак, но ја испишувам сопствената приказна

Откако се пласираше во осминафиналето, Алкараз на камерата напиша необична порака

Предраг Петровиќ

Алкараз поради повреда го предаде мечот од првото коло на турнирот во Рио де Жанеиро

Горан Наумовски

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ

Алкараз: Ова беше срамно