Алкараз го победи Томи Пол и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Од:

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го победи Томи Пол со 3-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон.

Карлос Алкараз го победи Томи Пол во четвртфиналето на Вимблдон со резултат 5:7, 6:4, 6:2, 6:2 и во следниот меч ќе игра против Данило Медведев, кој го совлада светскиот рекет број еден Јаник Синер.

Ова ќе биде второ по ред полуфинале на Вимблдон за Алкараз, бидејќи играше и лани, што е логично бидејќи титулата ја освои победувајќи го Новак Ѓоковиќ во финалето на престижниот Грен слем.

Интересно е, но во 2023 година Алкарас во полуфиналето го победи Данило Медведев, неговиот следен полуфинален противник… Целиот меч траеше три часа и 10 минути, а првиот сет траеше еден час и 12 минути и ни покажа каков драма што можеме да ја направиме за да ја гледаме во Лондон.

Тој прв сет му припадна на Томи Пол и тоа по голема драма со резултат 7:5, но ретко кој се осмели да помисли дека тоа е се што Пол требаше да покаже.

Видовме дека Алкарас рано доби брејк, но Пол веднаш врати и потоа се играше гејм по гем, поен по поен до крајот на првиот сет, а во еден гем видовме дури 24 поени!

Овој прв сет траеше повеќе од еден час (поточно час и 12 минути), кој Томи Пол го заврши со брејк во своја полза, 7:5. Пол одлично го започна следниот сет, го доби сервис гемот, брејкираше, а потоа …

„Бум, трас, Алкарас“ – брејкот веднаш беше вратен, 2:1, а потоа во исто темпо продолжи Алкарас и со резултат 6:4 дојде до разврска.

Во следните два натпревари, Алкарас му дозволи на Поло да освои вкупно четири натпревари. Вистинска доминација на шампион како Алкарас.

Актуелниот шампион на Вимблдон си создаде дури 28 брејк шанси, енергијата на Поло прилично опадна и беше јасно дека нема да може да го дочека натпреварот до крај.

Алкарас знаеше како да го искористи. Со секоја нова утакмица го кршеше Американецот и потоа конечно го кршеше и со пресврт стигна до полуфинале!

Би можело да ве интересира

Алкараз ќе ја брани титулата на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз по пресвртот во осминафиналето на Вимблдон

Горан Наумовски

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз рутински се пласираше во третото коло на Вимблдон

Кралот Карлос: „Ова е непочитување кон Ѓоковиќ и Синер“

Предраг Петровиќ

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер по еден рекорд

Алкараз шампион на Ролан Гарос