Медведев го исфрли Синер од Вимблдон

Од:

Рускиот тенисер Даниил Медведев по голема драма го совлада Јаник Синер во четвртфиналето на Вимблдон.

Тешко е накратко да се опише овој спектакл, кој беше решен дури по речиси четири часа – 6:7 (7), 6:4, 7:6 (4), 2:6, 6:3.

Синер имаше водство, а потоа се разигра Медведев, што се поклопи и со физичките проблеми на Италијанецот, кој не се предаде и со голема борба го одведе мечот во петтиот, решавачки сет.

Таму драмата го достигна својот врв, Синер едвај дишеше, а последната шанса да се врати во мечот ја пропушти во маратонскиот петти гем, кога Медведев го одби налетот и на крајот го приведе мечот до крај.

Медведев на тој начин му се реваншираше на Синер за поразот во финалето на Австралија опен, а следен ривал на Вимблдон ќе му биде подобриот од Карлос Алкараз – Томи Пол.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Алкараз доминантен против Ѓоковиќ, ја одбрани титулата на Вимблдон

Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон

(ВИДЕО) Трет пат ме прашуваш истото: Новак замина сред интервју на ББС

Новак Ѓоковиќ во четвртфинале: Не допирате до мене

Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло и израмни уште еден рекорд на Ферер

Кралот Карлос: „Ова е непочитување кон Ѓоковиќ и Синер“

Предраг Петровиќ