Шведска пресилна за „црвено-жолтите“

Од:

Македонскиот женски национален тим во ракомет беше поразен од Шведска со 26:35 (13:20) во првото коло од квалификациите за Европското првенство кое се игра следната година.

Швеѓанките ја оправдаа фаворитската улога, од минута во минута ја зголемуваа разликата, имаа и двоцифрена разлика, а на крај извојуваа победа од девет гола разлика. Во тимот на селекторот Симе Симовски, најефикасна беше Сара Ристовска со пет погодоци, Симона Стојановска и Елена Ливриниќ постигнаа по четири, а Елена Ѓорѓиевска, Ивана Гакидова и Ангела Јанкуловска по трипати ја тресеа мрежата на противникот.

Во второто коло, нашите ракометарки во „Борис Трајковски“ ја пречекуваат Чешка, која на стартот ја надигра Португалија со 31:20.

Би можело да ве интересира

Штербик: Ќе бранам сè додека Веспрем има потреба од мене

Алушовски: Да продолжи победничката серија на Еурофарм Работник

Ана Ололовска

Ракометно дерби во Кисела Вода

Ана Ололовска

Победа на Еурофарм Работник над Веспрем

Лесна победа на Еурофарм Работник против Металопластика

Ана Ололовска

Дибиров и Криштопанс во „Ол стар“ тимот во изборот на тренерите во ЛШ