Шкендија минимално го совлада Силекс

Од:

Екипата на Шкендија забележа победа над кратовски Силекс со 2:1 во натпревар од 1.коло од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига.

Тетовската екипа до победата стигна во првиот дел откако во 17-минута Нилдо Виктор Јуфо го постигна првиот гол, а во 26-та минута со прекрасен погодок на Бесар Ибраими од 20-тина метри, зголеми на 2:0.

Во второто полувреме Силекс постојано се обидуваше да стигне до голот на домаќините, а тоа конечно им успеа на кратовци во 84-та минута, кога Игор Недељковиќ од пенал намали на 2:1. До крајот на мечот домаќините рутинирано го одржуваа водството и на крајот славеа со конечни 2:1.

На натпреварите одиграни вчера: Вардар – Шкупи 1:1, Победа – Пелистер 0:2 и Брегалница – Ренова 1:1.

Колото ќе биде комплетирано во среда со дуелот Македонија ЃП – Работнички.

Би можело да ве интересира

Силекс ја победи Македонија ЃП во Ѓорче Петров

Струга на Захариевски со совршена „петка“ по победата на Силекс

Шкендија и Македонија ЃП го дознаа можните ривали во третата рунда

Шкендија верува дека предноста од Скопје ќе ја задржи во Ереван

Маневски премина од „Брегалница“ во „Шкендија“

А1он

Комплетирани осминафиналистите во Македонскиот фудбалски куп

А1он