ВИДЕО: Севиља по шести пат ја освои Лига Европа

Од:

Фудбалерите на Севиља вечерва во Келн го победија Интер со 3:2 и ја освоија Лигата на Европа по шести пат.

dobivaj vesti na viber

Во богатото со голови финале резултатот го отвори напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку во 5. минута. Следуваа два погодока на Лук де Јонг за водство на шпанскиот тим. Следуваше изедначување со голот на Диего Годин во 36. минута.

Во второто полувреме на средбата, Диего Карлос го постигна победничкиот гол со „ножички“, при тоа му помогна Лукаку кој малку ја зафати топка на нејзиниот пат кон голот на Интер.

За Севиља ова беше шесто финале во Лигата на Европа (вклучувајќи го и претходникот на Купот на УЕФА) и ги има освоено сите шест.

Ниту еден друг клуб не го освои вториот најважен европски куп повеќе од три пати.

Интер се меѓу трикратните победници на трофејот, а денешното финале беше петто во историјата за нив.

Би можело да ве интересира

Одложениот натпревар на Тотенхем со Рен нема да биде презакажан, соопшти УЕФА

Ана Ололовска

Лига Европа: Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први ја минаа групната фаза

Ана Ололовска

Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

А1он

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Формирани групите во Лигата на Европа

Ана Ололовска

Рашфорд: Нема да се предадеме, жалиме за трофејот

Ана Ололовска