ВИДЕО: Од трибините го погодија голманот на Севиља, го заврши дуелот со конци на главата

Од:

За време на реваншот од Европската лига меѓу Фенербахче и Севиља, голманот Марко Дмитровиќ се здоби со повреда на главата.

Голманот на гостинската екипа беше мета на домашните навивачи во Истанбул, а во еден момент беше погоден од предмет фрлен од трибин
ите. Ударот му ја пресекол главата.

Лекарите веднаш реагираа, а играта беше прекината. Бидејќи имаше многу крв на главата на Марко, лекарите реагираа на местото на настанот и ја сошија раната на теренот.

Судијата, добро познатото лице Мајкл Оливер, немаше друга опција освен да го прекине натпреварот, а прекинот траеше неколку минути додека српскиот голман беше на третман. Сето тоа беше надоместено, па средбата со надополнувањето траеше повеќе од 100 минути.

Ова се случи на стартот од вториот дел кога Фенербахче имаше минимална, но недоволна предност од 1:0 (Севиља го доби првиот меч со резултат 2:0).

Дмитровиќ откако доби конци на главата, го продолжи натпреварот и му помогна на својот тим Севиља да се пласира во четвртфиналето на Лига Европа. Резултатот остана ист како оној од првото полувреме, 1:0 за турскиот клуб.

Би можело да ве интересира

Хорор сцени во Турција: Навивачите на Трабзон ги нападнаа играчите на Фенербахче додека славеа победа во дербито

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Фудбалерите на Фенербахче и Галатасарај пречекани како национални херои во Истанбул

Катерина Ѓуровски

Политички скандал: Откажан мечот меѓу Фенербахче и Галатасарај во Саудиска Арабија

Фудбалерите на Лас Палмас се изгубија на аеродром и доцнеа на летот за Севиља

Горан Наумовски

Душан Тадиќ потпиша за Фенербахче

Предраг Петровиќ

Љубовта пукна по само шест месеци – Иско ја напушти Севилја