Серена за напуштањето на Осака на РГ: Сум била во слични ситуации, но ние сме различни

Од:

Дваесет и трикратната Грен слем шампионка Серена Вилијамс, даде свое мислење за повлекувањето на Наоми Осака од Ролан Гарос, одговарајќи на прашањето дали се чувствува вознемирено пред прес-конференциите.

– Да, и повеќе од еднаш. Вие самите знаете. Многу пати. Сум бил во ситуации кога ми беше многу тешко да влезам во салата. Но, тоа ме направи посилна. Сочувствувам со Наоми. Би сакал да ја гушнам затоа што знам како се чувствува. Се разбира, ние сме различни, сите луѓе се различни. Вие само треба да и дадете можност да ја разбере ситуацијата како што и одговара. Мислам дека таа се обидува, изјави Вилијамс.

Американецот исто така раскажа како турнеите им помагаат на играчите да се справат со психолошките проблеми.

– Тие објавуваат многу работи – статии и така натаму. Ми се чини дека треба да го направиш првиот чекор, да се потрудиш – како во сè. Треба да се потрудиш и да побараш помош за ова, да најдеш некој со кого ќе разговараш. Многу е важно да има некој со кого можете да разговарате – било да е тоа некој од WTA или само од вашиот живот, порача Серена.

Вчеравечер второпласираната на ВТА ранг-листата, Наоми Осака се повлече од Ролна Гарос, бидејќи одби да присуствува на прес-конференции, по што следуваше парична казна кон неа од организаторот и критики од некои тенисерки и медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Медведев го спореди својот настап во Ролан Гарос со љубовна приказна

Ана Ололовска